• Odvary 

Čerstvé byliny natrháme a dáme ich do nádoby. Vodu necháme variť, odstavíme ju a predpísané množstvo bylín zalejeme vodou. Čerstvé byliny lúhujeme krátku dobu cca pol minúty. Ak pripravuje odvar zo suchých bylín lúhujeme o niečo dlhšie cca jednu až dve minúty. Odvar je však možné pripraviť aj z koreňov, ale v tom prípade nechávame lúhovať cca tri minúty. 
  • Koncentrovaný prípravok (esencia)

Esencie sú výťažky z raslín. Fľašu alebo inú nádobu naplníme bylinou a zalejeme výťažkom z rastlín. Nádobu alebo fľašu dobre uzavrieme a dáme na teplé miesto (asi 20 °C) na 15 prípadne viac dní, nádobu každý deň pretrasieme, nakoniec precedíme.  
  • Bylinkové kaše 

Stonky a listy rozvaľkáme na kašu, ktorú potom rozotrieme na utierku. Priložíme to na ranené miesto, zaviažeme šatkou a udržiavame v teple. Tieto obklady z kaše môžeme ponechať celú noc. 
 
  • Obklady z bylín 

Do hrnca nalejeme vodu, ktorú necháme uvariť. Nad hrniec dáme sito s bylinkami (čerstvými alebo sušenými), ktoré zakryjeme. Byliny, ktoré zmäkli, vyberieme a zabalíme do utierky. Tento obklad priložíme na ranu a nechávame pôsobiť cez noc. 
 
  • Čerstvé šťavy z bylín

Čerstvé šťavy z bylín potrieme ranené miesto. Takéto šťavy môžeme pripravovať každý deň. Ak sú dobre uchovávané, vydržia aj niekoľko mesiacov. 
  • Bylinné kúpele

Z byliniek si taktiež môžeme pripraviť kúpeľ. Môže ísť o úplný kúpeľ, ktorý pripravíme tak, že v studenej vode necháme vyluhovať asi 150 až 200 g sušených bylín. Luhujeme asi jednu noc. Na druhý deň prihrejeme a nalejeme do vody, ktorá je pripravená na kúpeľ. 
 
 
 

Vytvorte si web stránku zdarma! Webnode